vlastimilFISER
HTML & CSS

Zpět na hlavní stránku

Jaké bylo školení o tom, jak kódovat pomocí HTML5 a CSS3?

Když mi @machal nabídl, zdali bych se nechtěl zúčastnit jeho školení o HTML5 a CSS3, neváhal jsem a moc jsem se na své první školení těšil. Vím, že Martin je skvělý kóder a určitě mi má co předat, navíc mám tu čest s ním spolupracovat na některých projektech, takže o to víc jsem byl natěšený.

Oblékl jsem HTML5 tričko, abych ladil k tématu a ráno jsem vyrazil do Office centra na Hradčanské. Ve školící místnosti Internet Infa už většina účastníku byla, takže jsme vyčkali na zbývající kódery a něco po deváté jsme mohli začít.

Zprvu jsme se představili a řekli něco málo o tom, co děláme. I Martin řekl, co vlastně dělá, za čím stojí a co nás dnes čeká.

FOTO: Martin Michálek - HTML5 a CSS3

Nechci detailně popisovat přednášku, jednotlivé slajdy z Martinovy prezentace, ale spíše chci napsat o tom, co jsem od školení očekával a co mi nabídlo. Shrnout poznatky a přiblížit vám, pro koho vlastně takové školení je a co vás tam může čekat.

Jak jsem psal, na školení jsem se moc těšil a už teď můžu přiznat, že zklamaný rozhodně nejsem.

Co jsem od Martinovi přednášky očekával?

Zkusím se u každého bodu drobet rozepsat. O tom, zdali se mé očekávání naplnilo, případně co mě zaujalo.

Ano, poznal jsem nové věci, a ne jednu. Lhal bych, pokud bych tvrdil, že celé školení pro mě byla jedna velká informační bomba, ale spoustu pro mě nového bylo. Některé věci jsem už znal, nebo na ně narazil, koneckonců, vše si můžete vyhledat na internetu a kdo s danými technologiemi pracuje, nebo se aspoň pokouší, tak na ně už zajisté natrefil.
Tím myslím především CSS3, kde Martin probíral nejpoužívanější vlastnosti. To pro mě nebyla až taková novinka, každopádně se mi líbilo demonstrování na příkladech z praxe.
Šlo vidět, že někteří se s tím setkali poprvé. Bylo to pro ně něco dosud nepoznaného, určitě se do toho nyní pustí s větší chutí. Pak se začali podrobněji probírat CSS animace a LESS, což pro mě bylo velmi přínosné. Ano, toto si také můžete vyhledat na internetu, ale k LESSu už se dokopávám dlouho a stále jsem se na něj nevrhnul, až dnes. Martin měl připravený jednoduchý kousek šablony, které bychom mohli říkat například "alfa prototyp rodinné fotogalerie". Toto bylo super, mohli jsme si dané technologie ihned ošahat. Tato praktická část byla moc fajn.

U HTML5 se nejvíce probíraly elementy audio, video a formulářové prvky. Něco málo o tom vím, každopádně na produkci jsem toto použil párkrát, takže každá nová zkušenost mě obohatí a jsem za ní rád. Navíc jsme krom těchto několika elementů probrali HTML5 obecně. Diskutovalo se o tom, zdali má cenu už dnes používat HTML5 tagy, například header, footer aj., což bylo velmi zajímavé.

Celé školení "házel" Martin skvělé tipy na online/offline aplikace, které vám usnadní vývoj a bude s nimi tvorba webů o kousek příjemnější. Jedním z nich je LESS Hat od kluků z Abdocu. Až dnes, při přímém kontaktu s LESSem, jsem pochopil, jaká je to skvělá věc, díky!

Bylo toho dost, například mobilní a responsivní weby, které jsme probrali jen v rychlosti. Martin na to má samostatné školení, protože je to tak obsáhlé téma, že by jsme nad tím strávili většinu času. Povídali jsme si i o rychlosti webů, jak je toto téma zásadní, jak testovat a jak dosáhnout rychlého webu.

FOTO: Martin Michálek - HTML5 a CSS3

Nevypsal jsem zdaleka všechno, ale rozhodně toho bylo dost. Jsem moc rád, že jsem se mohl zúčastnit a ještě jednou děkuji. I když jsem již něco znal, přeci jen jsem si spoustu odnesl.

No a zdali chcete umět v těchto technologiích více nebo vás jednoduše nadchly, určitě toto nebo podobné školení zkuste, věřím, že vás to obohatí. Martina můžete sledovat i na jeho blogu Vzhůru Dolu. Píše i velmi zajímavý web o CSS3, kde najdete spoustu zajímavých informací.

Postupem času se pokusím vytvořit nějaký přehledný seznam zajímavých nástrojů a služeb pro vývoj v HTML5 a CSS3.

Díky!